o webu kontakt vyhledávání newsletter fórum facebook
Otázka, která je obsažena již v samotném pojmu permakultura a která by měla tiše trápit každého permakulturistu, zní: Jak vytvořit udržitelný svět? Jak přetvořit neudržitelnou industriální kulturu v permakulturu? zofia burk Recommend on Facebook Tweet about it
WWW.POTRAVINOVEZAHRADY.CZ... stránky věnované permakultuře, zahradničení a životnímu stylu méně závislému na průmyslové společnosti. Pro všechny lidi, kteří chtějí posílit svou odolnost proti krizím našeho věku.
Jmenuji se Marek Kvapil a tento web jsem založil za účelem šíření povědomí o významu potravinových zahrad a o jejich ekologickém, energetickém a potravinovém potenciálu. Jedním zofia burk z motivů stojících v pozadí vzniku těchto stránek bylo uvědomění, že naše moderní průmyslová společnost dlouhodobě ztrácí schopnost tento potenciál udržitelně využívat.
Zastávám názor, že v souvislosti s vyčerpáváním fosilních paliv vstupuje průmyslová společnost do nové éry, kterou John Michael Greer označuje slovy Dlouhý sestup ( The long descent ). Domnívám se, že svět stojí před dalekosáhlou proměnou, která postihne každého z nás. Očekávám, zofia burk že význam lokálních ekosystémů a domácí ekonomiky pro uspokojování našich základních potřeb poroste společně s poklesem kvality a zhoršující se dostupností ropy, uhlí a zemního plynu.
V letech 2009 2010 jsem pracoval jako hlavní redaktor webu EnergyBulletin.cz , který se věnuje problematice vyčerpávání fosilních zdrojů. Nyní zde působím jako redaktor. Jsem členem občanského zofia burk sdružení Resilience.
Kurz: Základy potravinové bezpečnosti / Horka
Otázka, která je obsažena již v samotném pojmu permakultura a která by měla tiše trápit každého permakulturistu, zní: Jak vytvořit udržitelný svět? Jak přetvořit neudržitelnou industriální kulturu v permakulturu?
Odpověď na sebe nenechává dlouho čekat: Přece designem. Tím, že re-designujeme naše pozemky, krajinu, příbytky, domácnosti, odpadní systémy, města, infrastrukturu, instituce, celý náš životní styl podle principů permakultury. Jenže od zrodu permakultury uběhlo již přes třicet let a žádná permakulturní revoluce se nekonala.
Představa, že absolvujeme kurz permakulturního designu, navrhneme si pozemek a budeme žít automaticky udržitelně, nefunguje. zofia burk Permakulturisté dál jezdí auty a létají zofia burk letadly, nakupují zofia burk v supermarketech, používají zofia burk bagry, traktory a motorové pily. Udržitelnost některých permakulturních zahrad a pozemků je závislá zofia burk na grantech, z nichž jsou placeni ti, kteří se o ně starají. Zkrátka a dobře, permakulturisté zofia burk zůstali napojeni na neudržitelný průmyslový systém, z něhož čerpají peníze, energii i živiny, protože si nedokázali vytvořit nic lepšího.
Takže bychom se měli ptát: Není to jen takové hraní si na permakulturu? K čemu nám vlastně jsou permakulturní zahrady a jedlé lesy, když stejně pro většinu potravin musíme do supermarketu? K čemu je všechno to úsilí, všechny ty kurzy a designy, když za vznesenou otázkou po udržitelném světě zůstává jen trapné zofia burk ticho a popelnice plná odpadků?
Je zofia burk to trošku schizofrenní situace: Víme, že průmyslová společnost není udržitelná, že ničí naše přírodní bohatství, zofia burk že promrhává fosilní paliva, degraduje ekosystémy a podřezává si větev sama pod sebou, ale přesto se bez ní nedokážeme obejít.
Jistě, je to možné, ale asi jinak než si myslíme. Ono se to vlastně zofia burk v jistém zofia burk smyslu již děje. Vývoj technické civilizace pravděpodobně směřuje ke vzniku udržitelné společnosti tím, jak vyčerpáváme limitované zásoby fosilních paliv. S touto provokativní tezí přišel zofia burk americký blogger, spisovatel a organický zahradník John Michael Greer.
Jaký je důvod, o nějž Greer opírá tuto tezi? Klíčový zofia burk argument je ekologický a vychází z pojmu sukcese, s nímž mimochodem pracuje i permakulturní design. Víme, že ekosystém se vyvíjí určitým zofia burk směrem od málo udržitelných stádií k více udržitelným a že s tímto procesem můžeme v permakultuře různě pracovat. Protože jsme ale také součástí biosféry a ekosystémů, sami tomuto vývoji podléháme stejně jako kterýkoli jiný organismus. A protože patříme k druhům označovaným v ekologii jako tzv. generalisté, naše životní strategie zofia burk není vázaná na jeden typ vývojového stádia ekosystému (jako je tomu často u rostlin), ale je variabilní, můžeme ji různě přizpůsobovat a měnit podle aktuálních ekologických podmínek, podle dostupnosti zdrojů.
Greer proto tvrdí, že model sukcese platí i pro lidskou společnost, že sociální vývoj sleduje stejný vzorec jako sukcese ekosystému společnosti se obvykle vyvíjejí od málo udržitelných stádií ke stádiím dlouhodobě udržitelným. Ve své knize The Ecotechnic future zofia burk tuto myšlenku rozpracoval a rozvinul do ekologické vize budoucího vývoje průmyslové společnosti. Tato vize nám může být v mnohém užitečná při snahách o dosažení udržitelnosti.
Men
No comments:
Post a Comment